Google Adwords Kalite Puanı Arttırmak

Google Adwords günümüzdeki en etkili reklam yöntemi olarak görünüyor. Hem diğer yöntemlere göre çok daha düşük bütçeler ile inanılmaz büyüklükteki kitlelere ulaşmak mümkün oluyor hem de Adwords hesabınızda yaptığınız kampanya ayarları sayesinde asıl hedef kitlenize ulaşmanız mümkün oluyor. Yani reklamlarınızın yayınlanacağı sayfaları (anahtar kelimeler ve lokasyon seçimi sayesinde), zamanları, reklamları görecek olan kişilerin spesifik özelliklerini tercihlerinizde belirterek gerçek hedef kitlenize ulaşmanız mümkün oluyor. Bu da yayınladığınız reklamların maliyetini düşürmüş yani daha fazla satış yapmanızı sağlayarak geri dönüşüm oranını yükseltmiş oluyor. Dolayısıyla diğer yöntemlere göre çok daha küçük bütçeler ile daha etkili reklamlar yapmış oluyorsunuz. Ama Google Adwords için ayırdığınız bütçeyi daha da azaltma imkânınız da bulunuyor. Daha kaliteli reklamlar yayınlayarak ve göz önünde bulundurulan faktörler üzerinde çalışmalar yaparak reklamlarınızın daha etkili bir biçimde yayınlanmasını, geri dönüşüm oranlarının artmasını sağlayabilirsiniz. Bu da reklamlarınız karşılığında yapmış olduğunuz satışların maliyetini azaltarak bütçenizi daha etkili bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. İşte bu noktada karşınıza çıkan terim ‘Google Adwords Kalite Puanı’ olacaktır.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı Google tarafından bazı bileşenler kullanılmak üzere hesaplanan ve açılış sayfanız ile reklamlarınızın kalitesini tahmin etmekte kullanılan bir değerlendirme sistemidir. Farklı bileşenler göz önüne alınarak 1 ile 10 arasında olacak şekilde hesaplanır. Kalite puanınıza göre reklamınızın konumu ve tıklama başına ödeyeceğiniz maliyet netleşmiş olur. Yani hem reklamınızın etkili olmasını sağlamak hem de tıklama başına maliyeti düşürmek için en önemli etken olarak nitelendirilebilir.

Kalite puanı hesaplamasında göze alınan faktörler ise reklamlarınızın kullandığınız kelimeler ile olan alaka düzeyi, kullanıcıların reklamınızı alakalı bularak tıklayıp tıklamaması (tahmini tıklama oranı), açılış sayfanızın kalitesi (açılış sayfası deneyimi) olarak gösterilebilir. Tabi bu etkenler kullandığınız anahtar kelimelere bağlı olarak ve her bir kelime için ayrıntılı olarak hesaplanır, sonuçta toplam kalite puanınız oluşturur.

Kısacası kalite puanını yükselterek yani reklamlarınızın alaka düzeyini ve açılış sayfanızın kalitesi ile alaka düzeyini artırarak daha etkili reklamlar yayınlama ve hedef kitlenize ulaşma şansınız artar. Tabi unutulmaması gereken bir diğer konu ise kalite puanının reklam açık artırmaları söz konusu olduğunda kullanılan ve genel performansınıza yönelik toplu bir tahmin olmasıdır. Yani kalite puanı reklam açık artırması sırasında ve reklam sıralamasını belirlemek amacıyla kullanılmaz.

Kalite Puanının Hesaplanması

Temel faktörler göz önüne alınarak ve anahtar kelimenizin her tetiklenişinde yeniden hesaplanır. Buna göre hesaplama yöntemine katılan temel faktörleri ve ne anlama geldiklerini şu şekilde açıklayabiliriz:

1.Reklam Alaka Düzeyi: Tetiklenen anahtar kelime baz alınarak reklamınızın anahtar kelime ile olan alaka düzeyinin değerlendirilmesi olarak açıklanabilir.

2.Beklenen Tıklama Oranı: Anahtar kelimenizin reklamınızın bulunacağı konuma bağlı olarak (yani geçmiş performanslar değerlendirilerek) tahmini olarak ne kadar tıklanacağının değerlendirilmesi, reklamınızın yayınlandığında kaç kere tıklanacağının hesaplanmasıdır. Yani reklamınızın tıklanma olasılığının değerlendirilmesi olarak açıklanabilir.

3.Açılış Sayfası Deneyimi: Kullanıcıların gözünden açılış sayfanızın kalitesinin değerlendirilmesidir. Yani açılış sayfanızın anahtar kelimelerle alaka düzeyi, şeffaflığı, sayfanın açılma hızı gibi faktörler göz önüne alınarak kullanıcı deneyiminin kalitesinin, kullanıcıların memnuniyetinin değerlendirilmesi olarak açıklanabilir.

Bu etkenlere ve bu etkenleri etkileyen diğer bazı faktörlere göre hesaplanan kalite puanı hesaplanan tıklama başı maliyet ile çarpılarak reklam sıralamanız belli olur. Yani verdiğiniz tıklama başı maliyet teklifi ve kalite puanınızın yüksekliğine bağlı olarak reklamlarınızın etki derecesini artırma şansınız olur. Dolayısıyla kalite puanınızı artırdığınızda tıklama başına maliyetinizi düşürerek (çünkü ikisi çarpılıyor.)  aynı etki derecesinde reklamlar yayınlama imkânınız olur (2*8=16 eder ama 4*4 de 16 eder gibi).

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kalite puanı hesaplanmasında kullanılan açılış sayfası deneyimi, reklamların alaka düzeyi ve beklenen tıklanma oranı faktörlerinde iyileşme sağlayarak kalite puanınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Bu faktörler içinde de kalite puanını yükseltmenize en çok yardımcı olacak nokta ‘beklenen tıklanma oranı’ olarak gösterilebilir. Yani kurguladığınız reklamın çok tıklanmasını sağlayabilirseniz kalite puanınız yükselecektir. Bu nedenle şu önlemleri alarak ‘beklenen tıklama oranı’ etkeninin ve dolayısıyla kalite puanının yukarıya çıkmasını sağlayabilirsiniz:

  • Reklam kampanyalarınızı spesifik ve ayrıntılı olarak değerlendirmeniz yerinde olacaktır. Yani arama ağını ve görüntülü reklam ağını hedefleyen reklamlarınızı ayrı kampanyalar olarak kurgulamayı tercih etmelisiniz.
  • Gereksiz tıklamalardan kaçınmak da önemli olarak kabul edilebilir. Bu nedenle kullanacağınız anahtar kelimelerin geniş eşleme olması yerine sıralı ve tam eşleme olması doğru olacaktır. Otomobil gibi genel ve tek kelimeden oluşan bir anahtar kelime yerine Nişantaşı 2.el Mercedes Otomobil gibi bir anahtar kelime kullanmak uygun olacaktır.
  • Bazı alakasız kelimeler reklam gösterimlerini tetikleyebilir. Bu kelimeleri yani ‘izle, indir’ gibi kelimeleri negatif olarak kampanyanızda belirtebilir, gereksiz tıklamalardan kaçınabilirsiniz.
  • Görüntülü reklamlarınız yayınlandığında çok sayıda gösterim alacağı ama alakasız olarak kabul ettiğiniz siteleri (bahis siteleri, oyun siteleri) engelleyebilirsiniz. Bu sitelerde reklamlarınızın yayınlanmasını kampanya bazında ya da reklam grubu bazında engelleyebilirsiniz.
  • Mobil ve tablet hedefleme, coğrafik hedefleme seçenekli kampanyaları dikkatle izleyerek bunlara özel olarak hazırlanmış reklam kampanyaları kullanmalısınız.
  • Bütün kampanya için tek bir reklam metni kullanmayı tercih etmemelisiniz. Bunun yerine anahtar kelimelerinizi ayırarak en alakalı reklam grubunuzda kullanmayı ve ilgili anahtar kelimelerin kullanıldığı farklı reklam metinleri oluşturmayı denemelisiniz.
  • Açılış sayfanız önemli olduğu ve kalite puanını etkilediği için farklı reklam grupları içi sitenizdeki en alakalı sayfanın URL adresini eklemeyi tercih edebilirsiniz. Tabi açılış sayfasının kalitesi ve alaka düzeyi de önemli olduğundan bu sayfaları yeniden tasarlayabilirsiniz. Bu sayfalarda Adwords’te kullandığınız mesajları ya da kelimeleri kullanan içerikler bulundurarak daha alakalı ve ilgi çekici sayfalar haline getirebilirsiniz.

Reklam vermek istiyorsanız ya da daha fazla bilgi almak istiyorsanız “Google Adwords” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.